Pierwsza kąpiel niemowlęcia – jak krok po kroku kąpać małe dziecko?

Materiał sponsorowany 
Pierwsza kąpiel niemowlęcia – jak krok po kroku kąpać małe dziecko?

Kąpiel niemowlęcia może stresować świeżo upieczonych rodziców. I nie ma tu znaczenia, czy to pierwsze, czy kolejne dziecko. Maluszek jest przecież taki delikatny, że na samą myśl o pierwszej kąpieli po ciele przebiega Cię dreszcz. Na szczęście z odpowiednią wiedzą i przygotowaniem ten moment nie musi być stresujący. Wręcz przeciwnie! Zobacz, co zrobić, by kąpiel noworodka był przyjemnym wspomnieniem już od pierwszego momentu.

Przygotuj odpowiednie miejsce

Twoje nastawienie jest bardzo ważne. Kiedy dziecko wyczuje, że się stresujesz, kąpiel będzie dla niego dużym przeżyciem. Dlatego bardzo ważne jest, jak podejdziesz do pierwszej kąpieli. By złagodzić swój stres, zacznij od odpowiedniego przygotowania miejsca do kąpieli.

Tuż po porodzie możesz mieć problem z pochylaniem się nad wanienką, dlatego zanim rozłożysz wszystkie akcesoria kąpielowe, zastanów się, gdzie możesz ustawić wanienkę, by mieć do niej dobry dostęp.

Upewnij się, że miejsce, w którym będziesz kąpać niemowlę, ma odpowiednią temperaturę. Również woda do kąpieli powinna mieć być ciepła, ale nie gorąca, około 37-38°C. Możesz użyć termometru do wody lub łokcia, aby sprawdzić temperaturę.

Naszykuj wszystko wcześniej

Nie tylko wanienka czy ręcznik będą Ci potrzebne. Pierwsza kąpiel powinna być krótka i przebiegać sprawnie. Dlatego obok wanienki naszykuj przewijak, na którym rozłożysz pieluszkę muślinową, bambusową czy tetrową.

Przyszykuj pajacyk bądź bodziaki, pieluszkę i krem lub balsam do nawilżania ciała dziecka. Potrzebne będą też kosmetyki. Ustaw je tak, żeby bez problemu sięgnąć do nich jedną ręką – drugą zawsze podpieraj ciało niemowlaka, aby zapewnić mu wsparcie i zapobiec ewentualnemu zsunięciu się pod wodę.

Po kąpieli do owinięcia przyda się kocyk lub becik. Jeśli w domu jest chłodno, możesz nałożyć dziecku cienką czapeczkę, która po umyciu włosów ochroni głowę przed utratą ciepła.

Ostrożnie myj i wycieraj skórę

Do mycia będą potrzebne delikatne mydło i szampon na ciemieniuchę. Unikaj myjek, na których z czasem będą zbierać się resztki kosmetyków, grzyby i bakterie. Możesz wykorzystać pieluchę, którą potniesz na kawałki i po każdej kąpieli wygotujesz razem z ubrankami dziecka.

Ciało maluszka myj ostrożnie, polewając go ciepłą wodą. Pamiętaj jedynie, żeby unikać mycia głowy dziecka zbyt często, ponieważ może to prowadzić do przesuszenia skóry. Z kolei buźkę najlepiej wyczyścisz, sięgając po waciki dla niemowląt. Bawełniane waciki pomogą dokładnie umyć twarz bez konieczności polewania jej wodą z wanienki. To także dobry wybór na przetarcie stref intymnych dziecka podczas zmiany pieluchy czy wytarcie rączek i buzi dziecka poza domem.

Zadbaj o skórę dziecka po kąpieli

Po skończonej kąpieli delikatnie osusz skórę dziecka miękkim i czystym ręcznikiem. Unikaj tarcia skóry zbyt mocno, aby uniknąć podrażnień. Na suchą skórę nałóż delikatny krem nawilżający. Wybierz produkty przeznaczone specjalnie dla niemowląt, które są hipoalergiczne i nie zawierają szkodliwych substancji. Szczególną uwagę poświęć fałdkom skórnym, pachom i okolicom intymnym. Regularne czyszczenie i suszenie tych obszarów pomoże zapobiec podrażnieniom i odparzeniom.

Pielęgnacja po kąpieli to także dobry moment na regularną kontrolę skóry dziecka. Regularnie sprawdzaj, czy nie pojawiają się na niej jakieś zmiany, np. atopowe plamy świadczące o alergii, zaczerwienienia czy podrażnienia. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z pediatrą.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: