Dlaczego niemowlę ulewa? Sposoby na ulewanie u noworodka

Materiał sponsorowany 
Dlaczego niemowlę ulewa? Sposoby na ulewanie u noworodka

Ulewanie u noworodków i niemowląt to bardzo częste zjawisko. Czasami jest ono jednak mylone z wymiotami, które mogą być symptomem świadczącym o rozwijającej się w małym organizmie chorobie. Jak zatem rozpoznać ulewanie i odróżnić je od wymiotów? Jakie są przyczyny ulewania i jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy!

Czym jest ulewanie?

Ulewanie to bezbolesne cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, która w konsekwencji powoli wypływa z kącików ust dziecka. Najczęściej ma miejsce po karmieniu, jednak zdarza się, że występuje w trakcie karmienia lub nawet godzinę po karmieniu. Ulewanie dotyczy zarówno dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Ustępuje zazwyczaj około 6. miesiąca życia.

Ulewanie u noworodków to zjawisko fizjologiczne, spowodowane najczęściej niedojrzałością układu pokarmowego, a dokładniej mówiąc – dolnego zwieracza przełyku. Jeżeli Twoja pociecha ma apetyt, odpowiednio przybiera na wadze i dobrze się rozwija, jej rytm wypróżnień i oddawania moczu jest prawidłowy, a ulewanie nie sprawia jej bólu czy dyskomfortu – najprawdopodobniej nie ma powodu do obaw.

Ulewanie u noworodka a wymioty – jak je rozróżnić?

Ulewanie często jest mylone z wymiotami. Należy pamiętać, że ulewanie u noworodka charakteryzuje się spokojnym wypływaniem z buzi nieznacznych ilości pokarmu – około 1-2 łyżeczek. Często występuje podczas odbijania po posiłku i nie powoduje zmian nastroju u dziecka. Warto wiedzieć również, że zapach i wygląd ulanego pokarmu nie różni się wyglądem ani zapachem od pokarmu przed spożyciem.

Natomiast o wymiotach można mówić wtedy, gdy z ust dziecka pokarm wydobywa się gwałtownie. Maluch cierpiący na tę przypadłość może być niespokojny, płaczliwy, niechętny do jedzenia. Wymioty mają kwaśny, nieprzyjemny zapach, często są obfite, przez co istnieje ryzyko spadku masy ciała, zaburzenie prawidłowego rozwoju oraz bardzo niebezpiecznego dla małego organizmu odwodnienia.

Ulewanie u noworodka to zjawisko fizjologiczne, natomiast wymioty mogą być symptomem choroby, np. zakażenia rotawirusem czy choroby refluksowo-przełykowej, ale także alergii pokarmowej. Jeżeli masz wątpliwości czy Twoje dziecko ulewa, czy wymiotuje, omów je z lekarzem pediatrą. Specjalista po zebraniu wywiadu i zbadaniu maluszka oceni, z czym zmaga się Twoja pociecha oraz jak jej pomóc.

Przyczyny ulewania u noworodka

Do przyczyn ulewania u noworodka, oprócz wspomnianej już niedojrzałości układu pokarmowego, można zaliczyć m.in.:

  • nieprawidłowe ułożenie dziecka podczas karmienia – w pozycji poziomej zamiast z głową uniesioną wyżej od reszty ciała,
  • nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi (nieprawidłowe uchwycenie brodawki przez malucha),
  • nieodpowiednią wielkość smoczka w butelce – jeśli z jakichś powodów nie karmisz piersią, należy zwrócić uwagę, aby smoczek w butelce nie był ani za duży, ani za mały, ponieważ może to powodować połykanie zbyt dużej ilości powietrza podczas karmienia,
  • zbyt dużą porcję posiłku,
  • za krótkie przerwy między posiłkami,
  • zbyt intensywną aktywność dziecka bezpośrednio po jedzeniu.

Ulewanie u noworodka może być też spowodowane alergią na białka mleka krowiego. Jeżeli oprócz dolegliwości ze strony układu pokarmowego pojawią się także objawy skórne lub ktoś z Waszej rodziny cierpi na alergie pokarmowe, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista pomoże dobrać dietę mamy z wyłączeniem potencjalnych alergenów, a w przypadku maluszków spożywających mleko modyfikowane – może zalecić zastosowanie preparatu mlekozastępczego – hydrolizatu białka.

Czy można zapobiec ulewaniu u niemowląt?

Brzuszek maluszka jest wrażliwy i musi przyzwyczaić się do nowego sposobu karmienia. Istnieją jednak sposoby, które mogą pomóc zredukować ulewanie u noworodka.

Przede wszystkim karm maluszka spokojnie, nie w nerwowej atmosferze. Dziecko doskonale wyczuwa emocje mamy i w stresującej atmosferze może łykać pokarm zbyt szybko. Pozycja do karmienia powinna być półleżąca, a pozycja po karmieniu pionowa, aby odbić powietrze połknięte podczas jedzenia. Mamy karmiące piersią przed przystawieniem dziecka mogą odciągnąć nadmiar pokarmu, aby maluch nie dławił się podczas jedzenia.

Bardzo istotne jest również karmienie częstsze, mniejszymi porcjami – przepełnienie żołądka może powodować ulewanie, ale także np. bóle brzuszka.

Nie aktywizuj maluszka bezpośrednio po spożyciu przez niego posiłku. Z przewijaniem, zmianą ubrań czy zabawą poczekaj nawet 45 minut, aby pokarm miał czas się „ułożyć”.

Pamiętaj również, aby ulewającego noworodka nie kłaść do snu na brzuchu, ponieważ może to grozić zachłyśnięciem. Najbezpieczniej ułożyć go na boku, z uniesionym materacem – tak, aby główka była wyżej niż reszta ciała.

Jeżeli nie karmisz piersią, możesz omówić z pediatrą możliwość podania dziecku specjalistycznego mleka modyfikowanego AR – z dodatkiem mączki z ziaren chleba świętojańskiego, która zagęszcza pokarm w brzuszku i tym samym zapobiega ulewaniom.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: