reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Xxx

Ja wiem że koklusz to krztusiec ale dawniej szczepili dziecko na to po urodzeniu dopiero a teraz zaczynają cudować w ciąży.
Nie wiadomo jakie będą skutki takiego szczepienia w okresie ciąży jest zawsze ryzyko powikłań.
Każda matka chce urodzić zdrowe dziecko .
Chodzi o to czy jest tu ktoś kto był na to szczepiony w trakcie ciąży i czy potym udało się urodzić zdrowe dziecko
Poczytaj sobie chpl (charakterystyka produktu leczniczego) tych szczepionek dla kobiet w ciąży: Adacel i Boostrix. To są nazwy tych szczepionek. Występują jeszcze w wersji z Polio. Możesz dowiedzieć się w przychodni, którą szczepionką by Cię zaszczepili lub w aptece, która szczepionka jest dostępna aktualnie w sprzedaży (czasem lekarz wypisuje receptę i sama kupujesz szczepionkę i zanosisz do punktu szczepien). Sprawdź w kalendarzu szczepień niemowląt, kiedy dziecko będzie zaszczepione wg kalendarza. Przeczytaj chpl szczepionek dla dzieci - jaka jest skuteczność po której dawce. W przypadku krztuscca masz do wyboru szczepionkę refundowaną pełnokomórkowa lub szczepienia płatne (jeśli dziecko urodzi się zdrowe, duże i w terminie) 5w1/6w1 z innym składnikiem krztusccowym (bezkomorkowym). One też mają różną skuteczność. Jest też portal szczepienia info i tam są artykuły nt. szczepienia kobiet w ciąży przeciwko krztusccowi. Ja nawet pisałam tam zapytanie o swoim przypadku i mi mailowo odpowiedziano.

Generalnie ja jestem skłonna wysłuchać argumentów przeciwników szczepień i akurat przy tej szczepionce dla ciężarnych nie spotkałam się z jakimiś demonizowaniem jej.
 
reklama
Ja wiem że koklusz to krztusiec ale dawniej szczepili dziecko na to po urodzeniu dopiero a teraz zaczynają cudować w ciąży.
Nie wiadomo jakie będą skutki takiego szczepienia w okresie ciąży jest zawsze ryzyko powikłań.
Każda matka chce urodzić zdrowe dziecko .
Chodzi o to czy jest tu ktoś kto był na to szczepiony w trakcie ciąży i czy potym udało się urodzić zdrowe dziecko

Ja i wszystkie moje znajome, które były ostatnio w ciąży, a było ich 6 na sam sezon wiosna/lato 2023 ;)
 
Ale mi nie musisz tłumaczyć w jakim celu i kiedy trzeba szczepić się na krztusiec bo ja to wiem. Mieszkam w kraju, które uznawane jest za mocno rozwinięte. Szczepi się tutaj dzieci tylko wtedy kiedy chcesz. Nie jest to obowiązek a zalecenie (tak, zalecenia są ale tutaj nikt nikogo nie straszy ani nie każe się szczepić). I tak jak swoją córką szczepię wg kalendarza tak niektórych szczepien, które chciałabym jej zrobić po prostu nie ma. Albo są, ale trzeba wydać na to nie mało kasy.
Zastanów się dlaczego jest nawrót chorób, które uznawane są poniekąd za "wymarłe". Nie przez to, że szczepi się mniej dzieci w Polsce a przez to, że w ostatnim czasie zrobił się bardzo duży ruch migracyjny. Obcokrajowcy przywożą swoje bakterie bo tam nikt im nie każe i nikt tego nie pilnuje czy ktoś się szczepi.

Ale co to za różnica skąd jest nawrót chorób. Wynik równania jest taki sam - w Polsce jest coraz więcej dzieci niezaszczepionych na krztusiec. To czy to dziecko było niezaszczepione na terenie kraju czy poza nim nie ma żadnego znaczenia, bo wszystkie te dzieci są w żłobkach, sklepie, przychodniach razem z twoim dzieckiem.
 
A kto mi zagwarantuje że to nie zaszkodzi dziecku w czasie ciąży ?
patrząc na to, jak w Polsce skacze się dookola dziecka dopóki jest w brzuchu i jak bardzo lekarze uważają z lekami? Przeciez ta szczepionka jest zbadana na każdą mozliwą stronę, gdyby było jakiekolwiek ryzyko dla dziecka, to lekarze by tego nie zlecali rutynowo.

Najlepiej jak podejdziesz porozmawiac z lekarzem z jakiegoą punktu szczepień albo ze swoim ginekologiem.

Ja bym sie bardziej bala kontaktu dziecka z krztuścem przed szczepieniem.
 
Podsumowując ile ludzi, tyle głosów za i przeciw . A prawda jak zwykle leży pośrodku.
Kiedyś nie było szczepień kobiety w ciąży dopiero po urodzeniu.
Przecież żaden lekarz nie powie, że istnieje ryzyko powikłań szczepienia w ciąży, każdy mówi że to bezpieczne
 
reklama
Podsumowując ile ludzi, tyle głosów za i przeciw . A prawda jak zwykle leży pośrodku.
Kiedyś nie było szczepień kobiety w ciąży dopiero po urodzeniu.
Przecież żaden lekarz nie powie, że istnieje ryzyko powikłań szczepienia w ciąży, każdy mówi że to bezpieczne

To po co Ci ten post. Szczepienia są zalecane, ale nie obowiązkowe. Możesz się nie zaszczepić w ciąży, ale nie siej paniki bo to normalna profilaktyka w Polsce. Ja "widziałam" noworodka chorego na krztusiec i nie polecam. Jego mama w ciąży się nie szczepiła
 
Do góry