reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nierówne wymiary płodu

Dołączył(a)
19 Kwiecień 2024
Postów
9
Hej. Jestem w 33 tygodniu ciąży. Byłam na kontrolnym usg na którym trochę zaniepokoił mnie obwód główki , a zobaczyłam dopiero po wyjściu od lekarza i nie zdążyłam dopytać.
Wiek ciąży z daty ostatniej miesiączki 33+2. Waga płodu datowana na 34+0.
Obwód główki 33+0 (młodsza o 3 dni) i mam pokazane że to 10 centyl.
Wiem że te kilka dni różnicy to niewiele, ale niepokoi mnie tak niski centyl. Reszta wymiarów raczej w normie, ok 34+0. Mieliście tak, że główka spadła do tak niskiego centyla?
 
reklama
Hej. Jestem w 33 tygodniu ciąży. Byłam na kontrolnym usg na którym trochę zaniepokoił mnie obwód główki , a zobaczyłam dopiero po wyjściu od lekarza i nie zdążyłam dopytać.
Wiek ciąży z daty ostatniej miesiączki 33+2. Waga płodu datowana na 34+0.
Obwód główki 33+0 (młodsza o 3 dni) i mam pokazane że to 10 centyl.
Wiem że te kilka dni różnicy to niewiele, ale niepokoi mnie tak niski centyl. Reszta wymiarów raczej w normie, ok 34+0. Mieliście tak, że główka spadła do tak niskiego centyla?
To są żadne różnice w stosunku do wieku ciąży (do tygodnia). Co do centyli i „spadku” to ocenia to lekarz w odniesieniu też do poprzednich pomiarów. 10 centyl to na styk, ważne że nie jest poniżej 10 ani poniżej 3. Gdyby coś było nie tak to lekarz na pewno by o tym powiedział podczas badania.

Widzę, że dosyć często zamartwiasz się nowymi rzeczami, odetchnij i ciesz się końcówką ciąży ;)
 
Zakładam, że gdyby coś było nie tak, lekarz by powiedział.
Dodatkowo, na tym etapie już jest dużo ciężej zrobić dokładne w pełni pomiary i jakieś odchylenia plus minus zawsze będą względem terminu :)

Nie martw się, i tak jak napisała poprzedniczka, ciesz się ciąży bo zbliża się już końcówka :)
 
Aż mi się przypomniała końcówka mojej ciąży i pamiętam, że też z dwóch USG główka wychodziła na jakimś 15 centylu. A urodził się z głową na 70 centylu. Podobno na tym etapie ciąży pomiary HC nie są zbyt dokładne. Czytałam wtedy gdzieś w necie artykuł, że zazwyczaj są zaniżone o średnio około 10 procent.

Nawet Ci zacytuję fragment tego artykułu, bo może się trochę uspokoisz:
" Ultrasonographic HC underestimated actual postnatal HC in 87.5% and overestimated actual HC in 12.5%. Sonographic underestimation of HC persisted throughout gestation and became more pronounced as gestational age increased"
 
Ja też byłam teraz na USG 3 trymestru i zapytałam lekarza, bo u nas dziewczynka ma mały obwód brzuszka (różnica 1 tygodnia) i uspokoił mnie, powiedział, że jeżeli na koniec data porodu z OM pokrywa się mniej więcej +/- z datą porodu z USG to wszystko jest ok :) Dzieci na tym etapie są różne i nie ma powodów do niepokoju :)
 
Ja też byłam teraz na USG 3 trymestru i zapytałam lekarza, bo u nas dziewczynka ma mały obwód brzuszka (różnica 1 tygodnia) i uspokoił mnie, powiedział, że jeżeli na koniec data porodu z OM pokrywa się mniej więcej +/- z datą porodu z USG to wszystko jest ok :) Dzieci na tym etapie są różne i nie ma powodów do niepokoju :)
To u nas na odwrót, wszystkie pomiary ciałka są większe iż wiek ciążowy, a obwód główki mniejszy zawsze o te kilka dni :) ta tendencja utrzymuje się całą ciążę , może taka jej uroda.
 
Niedawno sama martwiłam się podobnie (sprawdź moje posty)
też obwód główki nagle wychodził niższy i to czasem znacznie niższy nawet 2 tyg i więcej. Centylowo nawet było 3 czy 5 na główkę w pewnym momencie . Finalnie wszystko po porodzie ok. Mniej więcej właśnie wymiary w podobnym czasie co u Ciebie zaczęły się rozjeżdżać i już tak do końca ciąży było. W cały świat.
 
reklama
A i wiek ciążowy z om zawsze się pokrywał a w tym czasie też już wychodził w cały świat
 
Do góry