reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nauczyciel stażysta+ciążą+zwolnienie lekarskie

Dołączył(a)
4 Kwiecień 2012
Postów
1
WItam!
Jestem nauczycielem stażystą-staż kończy mi się 31.05. Jestem w ciąży, poród w trakcie wakacji. Chcę iść na zwolnienie lekarskie ze względu na trudności w wypełnianiu obowiązków zawodowych (praca wiąże się z wysiłkiem fizycznym). Do tej pory byłam nieprzerwanie 26 dni na zwolnieniu lekarskim. Czy przerwa np. 10 dniowa między jednym a drugim zwolnieniem lekarskim z tego samego powodu oznacza, iż moje zwolnienie trwa nieprzerwanie dłużej niż miesiąc (co zgodnie z Kartą Nauczyciela wydłuża mój staż)? Gdzieś w internecie znalażłam interpretację taką, że np. przerwa 1 dniowa między jednym a drugim zwolnieniem lekarskim (z tego samego powodu, czyli np z powodu tej samej choroby) pozwala traktować owe zwolnienie jako dłuższe niż miesiąc (czyli sumuje się dni z obu zwolnień). Ale np. przerwa 10 dniowa? Ponieważ jest krótsza niż 60 dni, mimo wszystko sumuje się oba zwolnienia?
Poniżej wklejam znaleziony tekst:

Wydaje się, że bardzo pomocne w tej sytuacji będzie odwołanie się do przepisów ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 2 tej ustawy do okresu zasiłku chrobowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy oraz okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
Sytuacja gdy nauczyciel przebywa na 20-dniowym zwolnieniu potem wraca na jeden dzień do pracy a następnie, w związku z tą samą chorobą, udaje się na następne np. 30 dniowe zwolnienie umożliwiałaby odbycie stażu w zasadzie bez przebywania w szkole. W tej sytuacji zasadna jest interprtetacja tego zapisu w związku z przepisami związanymi z zasiłkiem chorobowym. Tym samym do okresu nieprzerwanej nieobecności w szkole należałby zaliczyć wszystkie następujące po sobie zwolnienia L4, związane z tą samą chorobą, jeśli przerwa między wystawieniem jednego i drugiego byłaby krótsza niż 60 dni.


Natomiast w sytuacji gdy zwolnienia nie pozostawałby ze sobą w związku, tj. zaraz po dłuższym zwolnieniu nauczyciel udaje się na następne, jednak ze względu na całkiem inną chorobę, to wówczas nawet jeden dzień obecności należałby traktować jako przerwanie okresu 30 dni.
 
reklama
Jestem nauczycielem stażystą-staż kończy mi się 31.05. Jestem w ciąży, poród w trakcie wakacji. Chcę iść na zwolnienie lekarskie ze względu na trudności w wypełnianiu obowiązków zawodowych (praca wiąże się z wysiłkiem fizycznym). Do tej pory byłam nieprzerwanie 26 dni na zwolnieniu lekarskim. Czy przerwa np. 10 dniowa między jednym a drugim zwolnieniem lekarskim z tego samego powodu oznacza, iż moje zwolnienie trwa nieprzerwanie dłużej niż miesiąc (co zgodnie z Kartą Nauczyciela wydłuża mój staż)?
Karta nauczyciela nie precyzuje pojecie nieprzerwanego trwania zwolnienia. Możliwe są różne interpretacje. W mojej ocenie na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa opisane zwoilnienie jest zwolnieniem trwajacym nieprzerwanie. Niemniej uważam, że interpretacja dosłaowna może doprowadzić do wniosku, że nie jest to nieprzerwane zwolnienie. Definicji nie ma.


Gdzieś w internecie znalażłam interpretację taką, że np. przerwa 1 dniowa między jednym a drugim zwolnieniem lekarskim (z tego samego powodu, czyli np z powodu tej samej choroby) pozwala traktować owe zwolnienie jako dłuższe niż miesiąc (czyli sumuje się dni z obu zwolnień). Ale np. przerwa 10 dniowa? Ponieważ jest krótsza niż 60 dni, mimo wszystko sumuje się oba zwolnienia?
Poniżej wklejam znaleziony tekst:

Wydaje się, że bardzo pomocne w tej sytuacji będzie odwołanie się do przepisów ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 2 tej ustawy do okresu zasiłku chrobowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy oraz okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
Sytuacja gdy nauczyciel przebywa na 20-dniowym zwolnieniu potem wraca na jeden dzień do pracy a następnie, w związku z tą samą chorobą, udaje się na następne np. 30 dniowe zwolnienie umożliwiałaby odbycie stażu w zasadzie bez przebywania w szkole. W tej sytuacji zasadna jest interprtetacja tego zapisu w związku z przepisami związanymi z zasiłkiem chorobowym. Tym samym do okresu nieprzerwanej nieobecności w szkole należałby zaliczyć wszystkie następujące po sobie zwolnienia L4, związane z tą samą chorobą, jeśli przerwa między wystawieniem jednego i drugiego byłaby krótsza niż 60 dni.

Ja bym to zinterpretowała dokłądnie tak samo (co napisąłam powyżej). Niemniej podkreślam raz jeszcze,że to jest interpretacja bardzo ogólnie sformułowanego zapisu KN.

Natomiast w sytuacji gdy zwolnienia nie pozostawałby ze sobą w związku, tj. zaraz po dłuższym zwolnieniu nauczyciel udaje się na następne, jednak ze względu na całkiem inną chorobę, to wówczas nawet jeden dzień obecności należałby traktować jako przerwanie okresu 30 dni.

To wynika z poprzedniego.
 
Do góry