reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Badania prenatalne-wynik PAPP-a

Niedługo przy 1:10000 też będą zalecać nipt 🤣🤣🤣 chodzi tylko o kasę.

Ja przy wynikach autorki nie robiłabym żadnego testu nipt, szczególnie, że USG wyszło super.
A ryzyko jest niższe niż dla ogółu społeczeństwa. 🤷🏻‍♀️

Natomiast, jeśli dla kogoś koszt testu typu nipt jest nieznaczący, to nieważne, jakie wychodzi ryzyko z pappy, warto sobie zrobić i tyle. 🤷🏻‍♀️ Tylko ja osobiście nie wzięłabym nifty, już wolałabym sanco (z tego co pamiętam, nifty nie wykrywa triploidii, ponadto sanco na pewno wykrywa mozaikowatość , a nifty nie).
Z tymi testami nipt to też różnie bywa. Przy wyższym ryzyku z pappy często od razu kierują na amnio, bo nipt to dalej statystyka i nie daje odpowiedzi. Nie wiem czy tutaj ten wynik się kwalifikuje, musi to ocenić lekarz razem z innymi parametrami. Ja znam jeden przypadek, gdzie jeden test nipt wykazał mikrodelecję a inny w odstępie kilku dni już jej nie wykazał, chociaż tutaj też jest margines błędu i różne czułości testu, no ale to nadal statystyka a nie diagnoza 🤷🏼‍♀️ Nawet wysokie ryzyko trisomii w nipt nie oznacza, że dziecko urodzi się chore. Z tego co pamiętam te testy badają DNA płodu pochodzące z łożyska i pewne nieprawidłowości mogą występować tylko w łożysku, a w samej krwi płodu już nie. Wtedy i tak trzeba zrobić amnio 🤷🏼‍♀️
 
reklama
Tak wyszło mi niskie TSH gdzie nigdy nie miałam z tym problemu, ciśnienie mierzone przed każdą wizytą u ginekologa i na razie dobre…
Dziękuję Ci bardzo za wiadomość zawsze to trochę optymizmu ♥️
 
Z tymi testami nipt to też różnie bywa. Przy wyższym ryzyku z pappy często od razu kierują na amnio, bo nipt to dalej statystyka i nie daje odpowiedzi. Nie wiem czy tutaj ten wynik się kwalifikuje, musi to ocenić lekarz razem z innymi parametrami. Ja znam jeden przypadek, gdzie jeden test nipt wykazał mikrodelecję a inny w odstępie kilku dni już jej nie wykazał, chociaż tutaj też jest margines błędu i różne czułości testu, no ale to nadal statystyka a nie diagnoza 🤷🏼‍♀️ Nawet wysokie ryzyko trisomii w nipt nie oznacza, że dziecko urodzi się chore. Z tego co pamiętam te testy badają DNA płodu pochodzące z łożyska i pewne nieprawidłowości mogą występować tylko w łożysku, a w samej krwi płodu już nie. Wtedy i tak trzeba zrobić amnio 🤷🏼‍♀️
Rozumiem, dziękuję za objaśnienie bo totalnie jestem zielona w tym temacie a coś już będę wiedzieć 🙂
 
Z tymi testami nipt to też różnie bywa. Przy wyższym ryzyku z pappy często od razu kierują na amnio, bo nipt to dalej statystyka i nie daje odpowiedzi. Nie wiem czy tutaj ten wynik się kwalifikuje, musi to ocenić lekarz razem z innymi parametrami. Ja znam jeden przypadek, gdzie jeden test nipt wykazał mikrodelecję a inny w odstępie kilku dni już jej nie wykazał, chociaż tutaj też jest margines błędu i różne czułości testu, no ale to nadal statystyka a nie diagnoza 🤷🏼‍♀️ Nawet wysokie ryzyko trisomii w nipt nie oznacza, że dziecko urodzi się chore. Z tego co pamiętam te testy badają DNA płodu pochodzące z łożyska i pewne nieprawidłowości mogą występować tylko w łożysku, a w samej krwi płodu już nie. Wtedy i tak trzeba zrobić amnio 🤷🏼‍♀️
testy nipt to nie statystyka... odsyłam:
 
testy nipt to nie statystyka... odsyłam:
A ja polecam przeczytać cały tekst a nie nagłówek, bo w treści nie ma stwierdzenia, że testy NIPT nie są statystykami, to tylko chwytliwy nagłówek i odwołanie do czułości testu 99%, co nie zmienia faktu, że to nadal jest statystyka, ponieważ testy nie diagnozują a określają stopień ryzyka. To nadal badanie przesiewowe.
 
A ja polecam przeczytać cały tekst a nie nagłówek, bo w treści nie ma stwierdzenia, że testy NIPT nie są statystykami, to tylko chwytliwy nagłówek i odwołanie do czułości testu 99%, co nie zmienia faktu, że to nadal jest statystyka, ponieważ testy nie diagnozują a określają stopień ryzyka. To nadal badanie przesiewowe.
Tak, przeczytałam całość
 
reklama
Ja naprawdę zaczynam być przerażona tym co dzieje się w służbie zdrowia… ja wiem że dla kogoś to może wydawać się głupie ale to moja pierwsza ciąża nikt nie objaśnił mi wyników i skąd moje obawy…
Ale oczywiście też mam gdzieś z tyłu głowy że chodzi o kasę… tylko szkoda że jednym wyniki wychodzą dobre a u drugich zasiewają strach…
Nie, nie chodzi o kasę.
nikt Cię w tym momencie nie zachęca do wydania tych 2500zł na nipt.

A objaśnienie wynikow będziesz miała później. Dlatego warto zrobić najpiera pappę i na USG mieć wyniki, wtedy objaśnienie jest na miejscu i nie trzeba czekać.

w tym momencie i tak nie zrobisz NIC, kilka dni Cię nie zbawi, więc poczekaj spokojnie, omów wyniki z lekarzem i wtedy sama podejmiesz decyzję czy chcesz robić coś więcej czy nie.

Dla mnie osobiścke test nipt był o tyle ważny, że badał całe DNA na obecność róznych aberracji chromosomowych, a nie tylko te 3 "najpopularniejsze". Ja zrobiłabym (i w ciąży robiłam) go tak czy inaczej, niezależnke od wyników pappy.
 
Do góry