Książki na święta - propozycje dla dzieci małych i tych całkiem dużych

Książka jest dobra na wszystko. To cudowna odskocznia od codzienności, znakomita towarzyszka życia, na co dzień i od święta. To wspaniałe lekarstwo na chandrę czy niepogodę i doskonały prezent – nie tylko gwiazdkowy.

Półki w księgarniach uginają się od pięknie oprawionych tomów, okładki których uwodzą feerią barw i mnogością tytułów. Wydawnictwa walczą o czytelnika, wciąż rozszerzając swą ofertę, przez co można poczuć się oszołomionym.

Poniżej znajdziesz kilkanaście interesujących propozycji - książek ze świętami Bożego Narodzenia w tle. Są to zarówno opowiadania z przesłaniem, jak i zwariowane opowieści, inspiracje dla małych artystów, i kopalnie wiedzy dla młodych odkrywców świata. Książki różne – i dla smyków, i dla całkiem dużych dzieci. Którąś z nich możesz podarować swojemu dziecku „pod choinkę”, ale możecie czytać ją razem, by poczuć świąteczny klimat. Są to bowiem doskonałe pozycje zarówno na adwentowe odliczanie, jak i familijne celebrowanie bożonarodzeniowych, magicznych chwil.

 „Pewnie, że Lotta umie prawie wszystko”

autor: Astrid Lindgren
wydawnictwo: Zakamarki

Znacie Lottę z ulicy Awanturników? Zdecydowanie powinniście, bo dziewczynka jest niezwykła, no i tyle potrafi! Umie gwizdać i pomagać chorym ludziom, i całe mnóstwo innych rzeczy. Lotta ma już przecież pięć lat. Nowe opowiadanie o Lotcie, w zimowo-świątecznej scenerii.

  „Franklin i prezent świąteczny” 

Autor: Bourgeois Paulette, Clark Brenda
Wydawnictwa Debit

Zielony żółw Franklin, znany dzieciom na całym świecie, znów przeżywa rozterki. Pani Sowa zorganizowała zbiórkę prezentów bożonarodzeniowych dla dzieci z domu dziecka. Wszyscy przynoszą wspaniałe podarunki, a Franklin nie może się zdecydować, którą zabawkę przeznaczyć na prezent.

„Boże Narodzenie w Bullerbyn”

Autor: Astrid Lindgren
Wydawnictwo Zakamarki

Witajcie w Bullerbyn. Tu też zbliża się Boże Narodzenie, więc dzieci z zapałem pomagają w przygotowaniach. Wystawiają ptakom snopki owsa, pieką pierniczki i jadą do lasu ściąć cztery choinki - jedną dla zagrody Północnej, jedną dla Środkowej, jedną dla Południowej, i jedną dla dziadziusia. Lasse, Bosse, Olle, Anna, Britta, Lisa i mała Kerstin cudownie wprowadzają nas w klimat szwedzkich świąt - trochę podobnych, a jednak tak różnych od naszych.

„Basia i Boże Narodzenie”

Autor: Zofia Stanecka
Wydawnictwo: Lektorklett

Poznaliście już rezolutną Basię? Niezależnie od odpowiedzi, zdecydowanie sięgnijcie po tę książkę. To ciepła historia, doskonale wprowadzająca w klimat świąt. Zapachnie wam pomarańczą i pierniczkami, ale i poczujecie przedświąteczny rozgardiasz i bieganinę. Otrzecie się też o basine zwykłe, codzienne kłopoty.

„Krecik i Boże Narodzenie”

Autor: Hana Doskocilova, Zdenek Miler
Wydawnictwo: Albatros Praga

Któż z nas nie zna Krecika! Tym razem naszemu spotkaniu towarzyszy magia świąt. Cały las jest jeszcze pogrążony we śnie, podczas gdy przed Krecikiem stoi ważne zadanie - ma on przygotować bożonarodzeniową choinkę, no i podarunek, dla myszki. Czy uda mu się pokonać złośliwą wronę-złodziejkę? Jaki prezent znajdzie pod choinką? Jak zawsze nie obędzie się bez przygód i niespodzianek.

„Mikołajowe gawędy” 

Autor: Jarocka Mariola
wydawnictwo: Pax

Na dalekiej północy, w domu otoczonym zewsząd śniegiem i lodem, jest siedziba Mikołaja, który uwielbia sprawiać dzieciom radość. Lubi też opowiadać: o tym, jak zmieniał się świat, ludzie oraz samo święto. Bohaterami opowieści są dzieci, skrzaty, zwierzęta i sam Mikołaj, a więc ci wszyscy, którym przesłanie dobra, pomocy i radości są szczególnie bliskie. Usiądźcie więc wygodnie i posłuchajcie Mikołajowej gawędy...

 „Najpiękniejsze świąteczne opowieści”

Autor: Agnieszka Misiaczek
Wydawnictwo Zielona Sowa

Poznajcie niezwykłe opowieści świąteczne. Przekonacie się, kim był wielki darczyńca, który przynosił dzieciom prezenty, dlaczego bohater Opowieści wigilijnej polubił święta, a także zwyczaje zwierząt, dla których Boże Narodzenie to również wyjątkowy czas w roku. Ta pięknie ilustrowana książka zawiera utwory wielu polskich autorów dla dzieci, m.in. Ewy Szelburg-Zarembiny czy Marii Konopnickiej.

 „Pamiętnik Świętego Mikołaja”

Autor: J.M. & V.C. Tannenbaum
Wydawnictwo: Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk - Inwestycje,

Wydaje nam się, że praca Świętego Mikołaja to bułka z masłem. A co mówi o niej sam zainteresowany? „Moja praca trwa cały rok. Ma swoje wady: zajadam stres słodyczami, co roku mam problem ze zdobyciem wszystkich prezentów, których pragną dzieci, renifery wymagają permanentnego szkolenia motywacyjnego, a sanie bez przerwy trafiają do serwisu. Moja żona, chociaż to kochana kobieta, bezustannie zamęcza mnie najnowszymi dietami i programem ćwiczeń. A na dodatek ostatnio mam konsultantki od PR, które wszędzie depczą mi po piętach i nakłaniają do popularyzowania mojego wizerunku. Dlaczego więc robię to, co robię? Dlatego, że nic nie cieszy mnie bardziej niż świadomość, że dzieci, budzące się na całym świecie w bożonarodzeniowy poranek, poczują odrobinę magii”. Przeczytacie mikołajowy pamiętnik?

„Opowiadania na Boże Narodzenie”

Wydawca: Firma Księgarska Jacek Olesiejuk
Autor: Opracowanie zbiorowe

To zbiór baśni, bliskich dzieciom na całym świecie. Być może niektórzy znają serię tych pięknie wydanych książek, bowiem ukazały się już: „Najpiękniejsze opowiadania dla dziewczynek”, „Najpiękniejsze opowiadania dla chłopców” czy „Ilustrowane bajki świata”.

 „Prezent dla Świętego Mikołaja”

Autor: Dana Kubick
Wydawnictwo: Firma Księgarska Jacek i Krzysztof Olesiejuk – Inwestycje

Tomek postanowił dać Świętemu Mikołajowi prezent. Ale co ten chciałby dostać? Ubranie? Smakołyki? A może chciałby mieć pomocnika podczas wigilijnej nocy... Dzięki temu, że książka ma trójwymiarowe ilustracje, przez które można zajrzeć do chatki Świętego Mikołaja, jest doskonałą pozycją dla maluchów.

"Opowieści świąteczne. Moja biblioteczka”

Praca zbiorowa
Wydawnictwo: Firma Księgarska Jacek Olesiejuk

To dwanaście mini książeczek dla najmłodszych dzieci, które nie tylko ucieszą oko, małe rączki, ale i wprowadzą w cudowny klimat Bożego Narodzenia. Z nimi maluch pozna wiele ciekawych, świątecznych opowieści. Doskonałe do wspólnego czytania, jak i do samodzielnego "studiowania" przez małego odkrywcę.

 „Mikołaj w opałach”

Autor: Małgorzata Gintowt
Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski

Okrutny Książę Ognia podstępnie wykrada Kryształową Kulę Życzeń. To dzięki niej Mikołaj wie, o jakich prezentach marzą dzieci na całym świecie. Krainie Mikołaja grozi zagłada – przy pomocy kuli bezwzględny Książę może sprawić, że mroźna Śniegolandia zamieni się w spaloną ogniem pustynię, a po Mikołaju zaginie wszelki słuch ... To niezwykła historia o walce dobra ze złem.

„Koszmarny Karolek i wigilijne figle”

Autor: Francesca Simon
Wydawnictwo: Znak

Kolejny już tomik przygód niesamowitej osobowości - Koszmarnego Karolka. To świetna fabuła, pełna zaskakujących scen i mocnych wrażeń. Tym razem Karolek, tak jak inne dzieci, przygotowuje się do świąt: marzy o roli świętego Józefa w szkolnym przedstawieniu, na czubku choinki wiesza … Gladiatora Terminatora i – jak zawsze – w niebanalny sposób zdobywa prezenty dla rodziny.

 „Pamiętnik księżniczki. Gwiazdkowy prezent”

Autor: Meg Cabot
Wydawnictwo: Amber

Mia, jak co roku, spędza Boże Narodzenie z Grandmere w Genowii. Tym razem czekają ją najpiękniejsze święta – ma je bowiem spędzić ze swoim chłopakiem Michaelem i przyjaciółką Lilly. Czy będzie cudownie, pomimo tego, że Lilly ma kłopoty z dworską etykietą, a Mia jest tak zajęta, że nie ma czasu na spotkanie z Michaelem? Ciekawa pozycja dla młodzieży.

 „Koszmarny Karolek. Prześwietne święta”

Autor: Francesca Simon
Wydawnictwo: Znak

I znów Koszmarny Karolek, i znów doskonała zabawa (nie tylko dla dzieci) wraz ze … świątecznym instruktażem: jak zastawić pułapkę na Świętego Mikołaja? Jak podmienić prezenty pod choinką, żeby najlepsze trafiły do ciebie? Co zrobić, żeby na wigilię głównym daniem była pizza? Salwy śmiechu – gratis, jak to u Karolka zazwyczaj bywa.

 „Rózga”

Autor: Grzegorz Kasdepke
Wydawnictwo Literatura

Co kryje się pod tytułem kolejnej książki tego doskonałego autora? Niezwykłe, przewrotne, wzruszające i mądre opowiadanie o dziecięcych marzeniach i ich urzeczywistnianiu, nieraz okupionym wyrzeczeniami. Dzieci często słyszą, że zamiast prezentu powinny dostać rózgę pod choinkę. Tymczasem często rózgę należałoby dać dorosłym.

„Boże Narodzenie w Kisielicach Małych”

Autor: Joanna Krzyżne
Wydawnictwo Diecezjalne Sandomierz

Opowiastki w duchu retro: o babci Antoninie, dziadku Antonim, adwentowej choince, panu Anatolu, Świętym Mikołaju, zielonym potworze czy rudym złodziejaszku. Stąd dowiecie się, jak upiec korzenne pierniki i kruche orzeszki, jak wykonać gałgankowe serduszka, makaronowe koraliki, balonowe bałwanki, świeczniki z cukru, lampiony oraz tekturową choinkę.

 „Na Gwiazdkę”

Autor: Małgorzata Musierowicz
Wydawnictwo: Akapit Press

Niespodzianka gwiazdkowa! Ciekawa i miła gawęda o świętach, aniołach, piernikach i śmiesznych zdarzeniach z życia autorki, o prezentach, bigosie, o życiu i miłości. Dla wszystkich wielbicieli doskonałego pióra Musierowicz, bez względu na płeć i wiek.

 „Dziewczynka z zapałkami”

Autor: H. Ch. Andersen

Firma Księgarska Jacek Olesiejuk

Zna ją niemal każdy, bo o historii Dziewczynki z zapałkami nie można zapomnieć, i to nie tylko podczas świąt. Opowieść o małej, biednej dziewczynce, która w czasie Bożego Narodzenia sprzedaje na rogu ulicy zapałki, wzrusza od lat. Pozwól, by przeżyło ją i twoje dziecko. Do odnalezienia zarówno w „Baśniach Andersena”, jak i w pojedynczo wydawanych książeczkach.

„Opowieść wigilijna”

Autor: Charles Dickens,
wydawnictwo: Świat Książki

Klasyka literatury, jedna z najpiękniejszych historii świątecznych. Chciwego, zgorzkniałego kupca, Scrooge'a, czeka kolejne samotne Boże Narodzenie. Nie martwi go to jednak wcale, bowiem te od lat zupełnie go nie cieszą. Tym razem będzie inaczej – jego życie odmieni wizyta niespodziewanych "gości". Niezwykła opowieść o magii i potędze świąt, pełna ciepła i wzruszająca baśń o dobru, życzliwości i cudzie Wigilii.

 „Franklin i Boże Narodzenie”

Autor: Bourgeois Paulette, Clark Brenda
Wydawca: Wydawnictwa Debit

Franklin, przyjaciel dzieci, przygotowuje się do Bożego Narodzenia. Trzeba mu pomóc: ubrać choinkę, spakować prezenty, zbudować domek z piernika. A może wybierzecie się razem na ślizgawkę? W tej książce na maluchy czeka 30 dużych i małych naklejek, wiele najróżniejszych zgadywanek, przepis na cynamonowe grzanki i mnóstwo świątecznej radości.

„Sam wykonuję świąteczne ozdoby”

Autor: Christina Goodings
Wydawnictwo Jedność

Boże Narodzenie będzie jeszcze bardziej dostojne i radosne, gdy maluchy włączą się w przygotowywania. Co powiecie na samodzielne stworzenie dekoracji świątecznych? W tej książce znajdziecie wiele pomysłów na wykonanie okazjonalnych kart, opakowań na prezenty, papierowe łańcuchy, anielskie skrzydła i wiele, wiele innych świątecznych dekoracji.

 „Świętujemy Boże Narodzenie”

Autor: Lois Rock
Wydawca: Bauer-Weltbild Media

Książka pokazuje, jak radośnie świętować Boże Narodzenie: przygotowywać ozdoby, prezenty, przysmaki, słuchać opowieści i kolęd, obdarowywać bliskich. Zawiera bożonarodzeniowe opowieści, pieśni i kolędy, opisuje bożonarodzeniowe tradycje. Spójrz zupełnie inaczej na wszystko, co robisz.

„Boże Narodzenie. 1001 Rzeczy do Odnalezienia”

Autor: Alex Frith
Wydawca: Świat Książki

Książkę tworzą wielkoformatowe, kolorowe i pełne szczegółów rysunki, na których dziecko ma za zadanie odkryć i policzyć najróżniejsze postaci i rzeczy. Ilustracje przedstawiają zabawne historyjki związane z czasem Świąt Bożego Narodzenia m.in. strojenie choinki, ruch w pracowni świętego Mikołaja, bożonarodzeniowe wypieki itd. Świąteczny klimat, wspaniała zabawa oraz … lekcja koncentracji i matematyki.

 „Boże Narodzenie i zaskakujące pomysły z papieru”

Autor: Ilaria Comolo
Wydawnictwo: Jedność

Nie ma to jak święta i … zaskakujące pomysły z papieru! Czy to śnieżynki przygotowały te cudne, pucołowate aniołki, zielone choineczki, ozdobne woreczki, karneciki na prezenty, pudełka, szopkę i uśmiechnięte mikołajki? Nie, to maluchy, zainspirowane pomysłami z niniejszej książeczki!

 „Dekoracje choinkowe” 

Autor: Agnieszka Bojrakowska-Przeniosło
Wydawnictwo: RM

Autorka książki krok po kroku wyjaśnia, jak wykonać bombki ze wstążek, muliny, z cekinami lub te makaronowe. Co zrobić, by z wykałaczek lub papieru powstała gwiazda, a z drutu, łodyżek zbóż, ziarenek kawy, kawałka starej firanki, kolorowych tasiemek i różnobarwnych koralików, takie niepowtarzalne dekoracje, jak róże, ozdoby przypominające maleńkie prezenty czy szarfy z laskami cynamonu i suszonymi owocami? Wszystkiego dowiesz się z tej książeczki.

 Miłej lektury i cudownych świąt!

Monika Zalewska-Biełło

blog comments powered by Disqus

Dla Ciebie

W tej chwili na forum: 1203 osoby

(gości: 894, użytkowników: 309)

BabyBoom.pl/Polecamy/

Nowość w BabyBoom! Miejsca przyjazne rodzinie. Pomóż nam ocenić istniejące i dodać nowe!